Konferenční program připravuje mezinárodní odborník Petr Dorůžka. Součástí jsou panelové diskuse i prezentace. Ke klíčovým tématům patří hudební žánry střední a východní Evropy, hudební export i propojování lokálních umělců s mezinárodní hudební komunitou či strategie růstu a prosazení se na hudebním trhu. Program konference probíhá v angličtině.

PONDĚLÍ 15. 7. 2019, KINOSÁL HLUBINA

11.00–11.40
Tajné memoáry pana Bena
Ben Mandelson – spoluzakladatel Womexu, hudebník i jeden z vizionářů, kteří odstartovali fenomén World Music na historickém setkání roku 1987 – patří k nejinspirativnějším hudebním postavám. Mnohem méně víme o jeho producentské práci, od Madagaskaru přes Albánii až do Prahy.

11.50–12.30
Daryana Antipova: Tradiční kultury v putinovském Rusku
Rusko patří k nejbohatším zdrojům tradičních hudebních kultur. Kde hledat autentické kořeny na tomto obrovském území?

14.40–15.20
Noam Vazana: Ladino a sefardské písně: historický odkaz a budoucnost
Sefardské písně v jazyce ladino sloužily jako hudební kronika židovských komunit – nejprve ve středověkém Španělsku, později v diaspoře. Noam „Nani“ Vazana se narodila židovským rodičům, kteří přišli do Izraele z diaspory v Maroku. Svou hudbou znovupropojuje židovské i muslimské posluchače a extrapoluje odkaz sefardských písní do budoucnosti.

15.30–16.00
Andrew Cronshaw: Východoevropské kořeny v anglické perspektivě
Andrew Cronshaw zná hudbu Střední a Východní Evropy nejen jako cestovatel, ale též jako hudebník, který z ní čerpá myšlenky a hraje na některé z místních nástrojů, včetně slovenské fujary.

16.10–16.35
Thorsten Bednarz: Sběratelství nahrávek v digitálním věku
Zatímco na trhu dominuje streaming a digitální downloady, některé velké společnosti zvažují v příštích dvou letech ukončit produkci CD. Je čas se připravit na změny!

ÚTERÝ 16. 7. 2019, KINOSÁL HLUBINA

11.00–11.20
Dejan Vujinović: Projekt Troubadours Creative Europe, festivaly a další akce, srbská perspektiva
Na projektu 2020 se podílejí nevládní organizace z Belgie, Francie, Srbska, Maďarska a Ukrajiny. Cílem je zdokonalit mezinárodní mobilitu umělců na poli world music, pomocí akcí jako „Trouba Labs“ (koncerty/workshopy) a „Trouba Train Trips“. Balkán je tavicím kotlíkem kultur, ekonomických nerovností i extrémního křížení hudebních stylů.

11.30–11.50
Petr Hajn, Milan Cimfe, Matar Niang, Petra Hradilová: Cesta s kamerou za kořeny a současnou podobou západoafrické hudby

14.20–15.20
Tim Cole, BaoBao Chen: Small Island Big Song – Odpověď world music na klimatické změny
Kultura mimo jiné definuje i náš vztah k životnímu prostředí, a to jak sociálnímu, tak přirozenému – a umělci by to měli zohlednit v příbězích, které nám vyprávějí.