Po dlouhou dobu ztracení příbuzní citera, tamburína a kobza se setkávají v hudbě tria Pengetős (drnkání) – a mají si co říct. Všechny nástroje jsou spřízněné a každý sám o sobě známý, co však dodává repertoáru tria Pengetős absolutní jedinečnost, je dříve neznámé souznění těchto tří nástrojů. Skupina „rekonstruuje“ a přetváří dědictví lidové hudby ke svému obrazu – s otevřenou myslí, kreativitou, ale i pokorou.

Společné hraní nám přináší možnost objevovat pokaždé něco nového. Zkoušíme hranice svých nástrojů a vzájemně si dotváříme nové zvukové barvy,“ vysvětluje kapela.

Členové skupiny jsou zapálení pro původní maďarskou lidovou hudbu. Pravidelně vystupují na maďarských i zahraničních pódiích, kromě toho hudbu vyučují. Alexandra
Berta je držitelkou ceny Junior Prima Award a lektorkou na budapešťské Akademii Ference Liszta. Držitelem ceny Junior Prima Award je i Zalán Csenki, který vyučuje na Konzervatoři Bély Bartóka i na Akademii Ference Liszta. Bálint Horváth je zatím studentem Lisztovy akademie.

Trio reprezentovalo Maďarsko a jeho folklórní hudbu na Euroradio Folk Festival v České republice, na Festa Ungherese v Itálii a na festivalu Musik der Völker v Rakousku. Kromě koncertování předávají maďarské hudební tradice předškolním a školním dětem, a to v rámci vzdělávacích programů při nichž zábavnou formou představují své nástroje.

Členové:
Alexandra Berta – citera, zpěv
Zalán Csenki – kobza
Bálint Horváth – tamburína

Web: www.bertaalexandra.hu

Facebook: www.facebook.com/pengetostrio

Booking:
Alexandra Berta, +36 204 916 837
berta.alexandra@gmail.com