Zpěvačka Julia Ulehla s manželem Aramem Bajakianem, kytaristou Johna Zorna a Lou Reeda, zkoušejí za doprovodu vynikající kapely obstát v úkolu nahlédnout na moravské lidové písničky z pozice Američanů se zkušenostmi z rockové, avantgardní a divadelní experimentální scény. Jedno je jisté: moravská hudba takovým zátěžovým testem před nimi neprošla a naše publikum se s tak radikální verzí Horňácké hudby ještě nesetkalo. Během jednoho koncertu se Julii dokonce dostalo názoru: „Slyšet to pradědeček, zabil by vás.“

Julie je pravnučkou profesora Vladimíra Úlehly (1888–1947), světoznámého biologa, významného brněnského etnomuzikologa a zakladatele legendárního folklorního festivalu ve Strážnici. Písničky si vybrala z jeho dodnes nedocenitelné knihy Živá píseň z roku 1949 a naložila s nimi v souladu s názorem pradědečka, že píseň představuje živý organismus, podléhající v novém prostředí „okamžitým náladám“.

Za definicí Dálavy se ale skrývají mnohem složitější vzorce. Nemusíme být tradicionalisté, aby nám bylo zřejmé, že hudební vyznění je zásadně předurčeno minulostí manželské dvojice.

Julia s moravskou hudbou navázala těsný kontakt teprve nedávno, při překladu pradědečkovy knihy Živá píseň, kdy se napevno rozhodla ji zpívat, a Aram se pokusil najít způsob, jak ji zahrát, a hledal pro ni nové zvukové možnosti, aniž by v sobě popřel avantgardního kytaristu a aniž by písničky přišly o svou duši. Nic nevyznívá jako truc strážnické tradici a brzy pochopíme, že to s ní myslí dobře: takhle tu Julií přeloženou lidovou poezii vstřebali. Rockově-avantgardní transkripcí nemaskují bezradnost nebo samoúčelnost, jen nám s ní předkládají své vlastní vnímání textů, melodií a pro ně netypických moravských temp.

Na debutu Dálava s nimi v roce 2014 hráli newyorští hudebníci z okruhu Johna Zorna, Marka Ribotta a Aramovy kapely Abraxas. Juliina studia etnomuzikologie se zaměřením na moravskou hudbu pak manžele přivedla do kanadského Vancouveru, odkud pocházejí i členové nové Dálavy – osobnosti místní experimentální improvizační scény, podílející se na tvorbě druhého, mezinárodně úspěšného alba The Book of Transfigurations.

Dálava v kompletní sestavě se v Evropě a v Ostravě objeví zcela poprvé. Julii s Aramem doprovodí: Peggy Lee (cello), Tyson Naylor (accordion, keyboards),Colin Cowan (bass) a Dylan van der Schyff (drums).