Moonlight Benjamin

Kněžka voodoo s hlasem jako vulkán a bluesrockovou kapelou za zády. A protože ne každý z toho může být chytrý, představte si Black Keys s Dr. Johnem a Alabama Shakes dohromady. Existují dokonce návody jak k Moonlight Benjamin přistupovat: její alba hrát doma tak nahlas, jak se jen odvážíte a pokud jde o koncert, zmeškat ho, sami sebe proklejete.

Aby bylo hned začátku jasno: voodo není pro výjimečně dráždivou zpěvačku marketingovým nástrojem k upoutání pozornosti, nýbrž katalyzátorem uměleckého odporu; způsobem, jak skrze rockovou redefinici pro Haiti nepostradatelných voodoo ceremonií otevřít staré rány, vykřičet se z hněvu a tragédií odjakživa decimujících „ostrov ztracenců", jak se Haiti přezdívá. „Voodoo je způsob, jak zůstat pozitivní. Negativita je stav mysli a brzdí vás. Vytváří strach. Pozitivní energie jsme my a je všude,” upozorňuje však zpěvačka, připomínající meteorit spadlý z nebe. Její debutové album Siltane postavilo do pozoru kritiku i posluchače, její vystoupení na festivalu Womad rozdýchávají přítomní dodnes a válcující výkon na prestižním Womexu patřil k triumfům veletrhu.

V sedmnácti letech vyšla se sirotčině, kde získala jméno Moonlight, odhodlaná stát se jazzovou zpěvačkou. Podařilo se. Pak přijala voodoo kněžství, provdala se za Francouze, v roce 2002 přesídlila do Toulouse a nedávno to dotáhla až k natáčení a koncertování s kubánským klavíristou Omarem Sosou. Radikální odklon od předchozího karibského jazzu k valivému bluesrocku, vysvětlila ve svých sedmačtyřiceti letech potřebou ukázat Haiti bez příkras; jak sama říká, pozdě ale přece. Proto vodoo rytmy a ozvěny haitského tanečního stylu mizik rasin třesou její hudbou, proto z ní sálá tak ohromná rocková energie, načerpaná i z děl haitských spisovatelů, básníků a filozofů. Fantastická kapela zpěvačku doslova vybuzuje a přestože kreolštině nerozumíme, nemusí nám nikdo vysvětlovat, že o ráji na zemi nezpívá. Z nedočkavosti, kam se její hudba dál posune, vás skoro svrbí hlava a přitom žádný z předpokladů nevychází, s každou další skladbou přijde něco jiného: divoký tranz, pouštní blues, psychedelie, surf nebo bluesový šanson. Jedno platí neustále: Moonlight Benjamin s kapelou se do vás zařezávají jako žiletka.

Moonlight Benjamin na Facebook:
https://www.facebook.com/moonlightbenjamin/

Moonlight Benjamin na YouTube: 
https://www.youtube.com/MoonlightBenjamin

Booking: diffusion@ma-case.com  
Phone: +33(0)663081890
www.moonlightbenjamin.com