SHOWCASE 2022

DAY ONE - Friday 20. 5 . 2022

THEATRE HALL
19.00-20.00 Tomáš Kačo (CZ)
21.00-21.30 Batik (PL)
22.30-23.00 Moonshye (CZ)

COMMUNITY HALL
20.15-20.45 Michal Noga Band (SK)
21.45-22.15 Plastiq Lole (PL)
23.15-0.15 Maya Kamaty (FR)

DAY TWO - Saturday 21. 5. 2022

THEATRE HALL
15.45-16.15 Joy.D (FR)
17.15-17.45 The Survivors (CZ)
18.45-19.30 Sinnoi (KOR)
20.30-21.00 Przemysław Strączek Duo with Chiao-Hua Chang (PL)
22.15-22.45 Kaczi (CZ)

COMMUNITY HALL
15.00-15.30 Bel Air de Forro (FR)
16.30-17.00 NDIAZ (FR)
18.00-18.30 Varkocs (SK)
21.15-22.00 The Tune (KOR)
23.00-0.00 Fleuves (FR)

DAY THREE - Sunday 22. 5. 2022

THEATRE HALL
15.30-16.00 Irena a Vojtěch Havlovi (CZ)
17.00-17.30 Nikol Bóková quartet (CZ)

COMMUNITY HALL
16.15-16.45 Sole (SK)
18.00-19.00 Moonlight Benjamin (FR)

ARTISTS 2022

Czechia

Tomáš Kačo
(Czechia)
>>>

Moonshye
(Czechia)
>>>

The Survivors
(Czechia)
>>>

Kaczi
(Czechia)
>>>



Slovakia

NOGABAND
(Slovakia)
>>>

Varkocs
(Slovakia)
>>>

Sole
(Slovensko)
>>>


Poland

South Korea

The Tune
(South Korea)
>>>

SINNOI
(South Korea)
>>>



France

Maya Kamaty
(France)
>>>

Fleuves
(France)
>>>

Joy.D
(France)
>>>

NDIAZ
(France)
>>>



LAST YEARS PERFORMING ARTISTS:

13th Dimension (Czech Republic/Sweden/Finland) >>>

AMC trio & Ľudová hudba Stana Baláža (Slovakia) >>>

Babra (Hungary) >>>

Bajkó Zenekar (Hungary) >>>

Balkansambel (Slovakia) >>>

Banda (Slovakia)

Banda Nella Nebbia (Poland) >>>

Bára Zmeková (Czech Republic) >>>

Bashavel (Slovakia) >>>

BraAgas (Czech Republic) >>>

Beata Bocek (Czech Republic)

Beata Hlavenková (Czech Republic)

Bezobratři (Czech Republic)

Buda Folk Band (Hungary) >>>

Capre (Slovakia) >>>

Čači Vorba (Poland) >>>

Cimbaliband (Hungary) >>>

Clarinet Factory (Czech Republic)

Csángálló (Hungary) >>>

Čankišou (Czech Republic)

Dálava (USA/Canada) >>>

Dalinda (Hungary) >>>

David Dorůžka Trio (Czech Republic) >>>

Dinovski–Schuberth (Austria) >>>

DVA (Czech Republic)

Enyedi Ágnes (Hungary) >>>

Enikő Szabó a orchestr (Hungary) >>>

Fifidroki (Poland) >>>

Gooral (Poland)

hipiersonIK (Poland)

HLASkontraBAS (Czech Republic) >>>

Chwila Nieuwagi (Poland) >>>

Ida Kellarová & Jazz Famelija (Czech Republic)

Invisible World Q (Czech Republic) >>>

Jitka Šuranská Trio (Czech Republic) >>>

Kalle (Czech Republic)

Kapela Fedaków (Poland) >>>

KarpaTon (Slovakia) >>>

Katarína Máliková & Ansámbel (Slovakia) >>>

Kittchen (Czech Republic)

Korjen (Czech Republic) >>>

Krzikopa (Poland) >>>

Kuczeryki (Poland) >>>

Ladě (Czech Republic)

Lautari (Poland) >>>

Lenka Dusilová – sólo (Czech Republic) >>>

Ľubomír Gašpar Cimbal Project (Slovakia) >>>

Ľudové mladistvá (Slovakia) >>>

Marta Töpferová & Tomáš Liška – Milokraj (Czech Republic)

Meshi-Guessous Majda Mária (Hungary) >>>

Miriam Kaiser Trio (Slovakia) >>>

 

Mojše Band (Slovakia) >>>

Muff (Czech Republic)

Musica Folklorica (Czech Republic)

Nylon Jail (Czech Republic)

Ochepovsky Project (Czech Republic) >>>

Pengetős Trió (Hungary) >>>

Ponk (Czech Republic) >>>

Psio Crew (Poland) >>>

QFERAU + ZORA (Poland)

Rêve Général (Czech Republic/France) >>>

Romengo (Hungary) >>>

Rusín Čendeš Orchestra (Slovakia) >>>

Skład Niearchaiczny (Poland) >>>

Talent Transport (Slovakia)

Tara Fuki (Czech Republic)

Tázló (Hungary) >>>

Tellemarkk (Czech Republic) >>>

Trojka Zuzany Homolovej (Slovakia) >>>

Vertigo (Czech Republic)

Vołosi (Poland) >>>

Vložte kočku (Czech Republic)

Vrelo (Serbia) >>>

Walter Schnitzelsson (Slovakia)

WoWaKin (Poland) >>>

Zabelov Group (Czech Republic) >>>